Dažniausiai užduodami klausimai

Miško pardavimo procesų tvarka

Jei jau nusprendėte parduoti mišką – pirmiausia Jums reikėtų sužinoti savo miško sklypo kadastrinį numerį. Tai galite padaryti internetinėje svetainėje registrucentas.lt. Sužinoję kadastrinį numerį turite apsigalvoti, už kokią kainą mišką sutiktumėte parduoti, bei atsižvelgti į rinkos kainas ir pasitikrinti, ar norima kaina yra reali. Nusistačius kainą, reikia atrasti ir mišką norinti pirkti pirkėją. Jei pirkėją rasti pavyko – kartu su juo turite sudaryti preliminariąją pirkimo-pardavimo sutartį. Papildomai, užpildytą pranešimą apie norą parduoti miško sklypą turite išsiųsti Nacionalinės žemės tarnybos skyriui, kuris yra atsakingas už Jūsų mišką (daugiau apie tai čia). Tuomet, Nacionalinė žemės tarnyba pasiūlys Jūsų mišką kaimyninių sklypų savininkams, kadangi būtent jiems yra pirmenybė pirkti Jūsų miško sklypą, o praėjus 30 kalendorinių dienų (nuo Jūsų pažymos pateikimo) – gausite atsakymą su norinčių pirkti kaimynų sąrašu. Jei tokių neatsiranda – tuomet Jums, kartu su pirkėju, reikės susiderinti laiką ir vietą pas notarą. Notarui patvirtinus Jūsų sandorį, gausite visus pinigus ir miško pardavimo procesas bus laikomas baigtu.

Viskas ką Jums tereikia padaryti – sužinoti savo miško kadastrinį numerį. Tuomet mes galime įvertinti Jūsų miško kainą remiantis dabartinėmis rinkos kainos, supažindiname Jus su Jūsų miške vyraujančiais medynais, jų amžiumi, medienos tūriu ir kitais svarbiais žinoti aspektais. Sutarę kainą už kurią Jūs galvotumėte pardavinėti savo mišką, mes jį išsiunčiame virš 200 stambiausių Lietuvos ir užsienio įmonių ir per 7 dienas kartu stebime jų siunčiamus kainų pasiūlymus. Praėjus terminui, jei aukščiausia Jūsų miškui pasiūlyta kaina Jus tenkina, mes padedame Jums su įmone saugiai sudaryti preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį, po kurios pasirašymo įmonė Jums perveda avansinį mokėjimą. Jums patvirtinus, jog mokėjimą gavote, mes padedame paruoši pranešimą apie sklypo pardavimą Nacionalinei žemės tarnybai, o gavus atsakymą iš tarnybos, Jums patogiu metu suderiname laiką pas notarą. Pasirašant pagridinę, notaro patvirtintą pirkimo-pardavimo sutartį pirkėjas sumoka Jums visus pinigus už Jūsų mišką. Prieš parduodant mišką visada rekomenduojame pasitarti su mūsų specialistais, kad sužinotumėte tikrąją miško vertę – juk mūsų konsultacijos Jums yra visada nemokamos!

Dokumentų paruošimas miško pardavimui, dovanojimui, paveldėjimui

Valdos kadastrinį numerį paprastai galite rasti Registrų centro suteikiamose išrašuose arba kituose Jūsų miško dokumentuose. Jei tokio išrašo ar kitų miško dokumentų neturite – siūlytume kreiptis į Registrų centrą ir paprašyti jog Jums išduotų Registrų centro pažymą apie Jūsų mišką. Tai galite atlikti ir apsilanke internetinėje svetainėje www.registrucentras.lt.

Norint parduoti savo miško sklypą, pirmenybę jį pirkti turi kaimyninių sklypų savininkai, todėl prieš parduodant mišką būtina pateikti paraišką Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT).
Norint ją pateikti Jums reikia:

  1. Atsisiųsti pildymo dokumentą (atsisiųsti).
  2. Užpildyti visus reikiamus duomenis ir ją atsispausdinti.
  3. Pasirašyti dokumentą.
  4. Pasidaryti asmens dokumento kopiją.
  5. Nueiti į bet kurį Perlo terminalą ir apmokėti pažymą. Mokėdami paminėkite, jog mokate VMI institucijai ir pateikite savo asmens kodą. Įmokos kodas – 5802. SVARBU: Neišmeskite įmokos čekio!
  6. Užpildytą ir pasirašytą NŽT formą, asmens dokumento kopiją ir čekį turite išsiųsti arba nunešti į to miesto NŽT padalinį kuriame yra Jūsų miškas. NŽT atsakymą iš kaimynų pateiks per 30 kalendorinių dienų.

Paveldėjus mišką, kreptis pas notarą privaloma per 3 mėnesius. To nepadarius, sueina senaties terminas, o tuomet – reikalinga inicijuoti sudėtingas teisines procedūras, kurias tinkamai atlikti padėtų advokatas. Jei norėtumėte susitvarkyti paveldėjimą, galite susisiekti telefonu +37065919537. Pakonsultuosime Jus visais klausimais, taip pat galime rekomenduoti advokatą, kuris galėtų atlikti visus darbus.

Padovanoti mišką galite nuvykę pas notarą, kur sudarytumėte dovanojimo sutartį su norimu asmeniu.

Miško priežiūra

Jaunuolynų ugdymas

Kaip tėvai nuo pat mažumės augina, saugo ir prižiūri savo mažuosius, taip miškininkai augina ir ugdo mišką. Ką tik pasodintiems medeliams reikia skirti daug laiko ir dėmesio: ravėti piktžoles, skiepyti, aptverti tvoromis bei nudažyti kamienus, kad miško gyventojams nekiltų noro jų paragauti. Net ir medelynui ūgtelėjus, reikalinga priežiūra: einamieji kirtimai, šviesinimo darbai tam, kad medeliams pakaktų vietos, šviesos, maisto medžiagų.

Miško kelių priežiūra

Už miško kelių priežiūrą dažniausiai atsakingi savininkai, kurie įprastai yra ne fiziniai asmenys, o miškų urėdijos. Jos ir vykdo šių kelių naudojimo priežiūrą, organizuoja techninę priežiūrą. Tačiau nuo atsakomybės prižiūrint miško kelius nėra atleidžiami ir tikrieji miško savininkai. Miškų įstatyme nustatyta, kad miško kelių, einančių per keleto miško savininkų ir valdytojų valdas, priežiūrą ir remontą privalo atlikti jų valdų valdytojai, savininkai ar naudotojai. Kelio savininkas turi teisę apriboti, nutraukti eismą ar uždaryti kelią dėl eismo įvykių, stichinių nelaimių ar esant itin karštiems orams.

Atsodinus mišką, jį reikia apsaugoti nuo kanopinių žvėrių. Tai padaryti galima dviem būdais: jaunus medelius reikia patepti specialiu repelentu, kad žiemą miško žvėrys jų negraužtų, arba atsodintą miško plotą aptverti tvora.

Miško ligų yra daugybė ir jos yra labai įvairios. Viskas priklauso nuo to, koks medynas vyrauja Jūsų miške, koks yra Jūsų miško amžius, lokacija ir t.t. Apie visas ligas ir galimus prevencijos būdus puikiai aprašoma šiame Valstiečių laikraščio straipsnyje.

Miško atsodinimas

Miško atsodinimas turi būti vykdomas pagal želdinimo ir žėlinimo projektą. Mišką atsodinti reikia per 3 metus po iškirtimo, to nepadarius taikomos griežtos sankcijos ir baudos. Prieš imantis bet kokių darbų rekomenduojame susipažinti su Lietuvos valstybės teisės aktais, kuriuose yra visa svarbiausia informacija, bei privačių miškų tvarkymo ir atkūrimo nuostatai. Norint atsodinti mišką siūlytume kreiptis į artimiausią miškų urėdiją, kur gausite kvalifikuotą pagalbą iš urėdijoje dirbančių specialistų. Ten sužinosite kokie apribojimai taikomi Jūsų miškui, bei kokie dokumentai ir leidimai Jums bus reikalingi.

Išmokos už miško atsodinimą nėra teikiamos. Miško atsodinimas yra ganėtinai brangus procesas ir gali Jums kainuoti iki 1000 eurų už hektarą.

Apsimokiausia mišką atsodinti spygliuočiais (t.y pušis, eglė), nes jų mediena yra brangiausia, tačiau reiktų nepamiršti, jog spygliuočio brandos amžius yra 20-40 metų ilgesnis negu lapuočio, todėl norint nuimti derlių teks laukti ilgiau. Medžiu brandas galite peržiūrėti lentelėje, esančioje žemiau:

Medžių rūšis Minimalus pagrindinių miško kirtimų amžius
 IV miškų grupė  III miškų grupė
Pušis, maumedis, uosis, klevas, bukas, guobiniai  100  110
Eglė  70 80
Beržas, Juodalksnis  60 60
Baltalksnis, blindė, gluosnis 30 30
Liepa, skroblas 60 70
Drebulė 40 40
Ąžuolas  120 140

Miško kirtimas

Miško savininkas turi teisę kirsti mišką be leidimo ar pranešimo apie ketinimą kirsti mišką tik tuo atveju, jei ketinama:

  • Prakirsti ribinę sklypo liniją (1,5 metro į savo miško valdos pusę);
  • Kirsti sausuolius ir pavienes vėjovartas;
  • Atlikti jaunuolynų ugdymo kirtimus (iki 20 metų medynuose);

Visais kitais atvejais norint kirsti mišką, reikalingas leidimas kirsti mišką iš Valstybinės miškų tarnybos (VMT), arba suderintas pranešimas apie ketinimą kirsti mišką. Jei norite detalesnės informacijos prašome kreiptis telefonu +37065919537, padėsime bet Jums kokiu klausimu.

Leidimus kirsti mišką išduoda ir pranešimus apie ketinimą kirsti derina Valstybinės miškų tarnybos (VMT) teritoriniai poskyriai. VMT svetainėje adresu www.amvmt.lt pagal miško sklypo buvimo vietą galite sužinoti į kurį poskyrį ir pareigūną reikėtų kreiptis.

Iškirtus mišką, viskas ką galite ir privalote padaryti tai atsodinti jį per 3 metus. To nepadarius taikomos griežtos sankcijos ir baudos. Miško žemė yra skirta tik miškui, kurį būtina prižiūrėti. Visas miškų tvarkymo ir atkūrimo taisykles galite rasti čia: Privačių miškų tvarkymo ir atkūrimo nuostatai

Kertant mišką be leidimo, taikomos didelės baudos. Žalai apskaičiuoti taikomas įkainis, kuris ya dauginamas iš atitinkamo koeficiento. Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės teritorinio padalinio miškų kontrolės pareigūnai vyksta į vietą nustatyti faktinių aplinkybių ir apskaičiuoti padarytą žalą gamtai. Tuo tikslu jie įvertina iškirstus medžius ir parengia kelmų matavimo aktą, kuriame nustatomas neteisėtai iškirstų medžių skaičius ir tūris. Tuomet, vadovaujantis aplinkos ministro 2014 m. kovo 6 d. įsakymu Nr. DI-249 patvirtinta Fizinių ir juridinių asmenų neteisėta veika miškuose padarytos žalos aplinkai atlyginimo dydžio apskaičiavimo metodika, apskaičiuojama padaryta žala gamtai. Baudos už padarytą žalą gamtai yra sumokamos į valstybės biudžetą.

Norint parduoti mišką išsikirtimui, turite būti pasiruošę miškotvarkos projektą. Taip pat miškas turi būti brandus. Medžių brandų lentelę rasite žemiau:

Medžių rūšis Minimalus pagrindinių miško kirtimų amžius
 IV miškų grupė  III miškų grupė Gamtinės brandos (atkuriamųjų kirtimų II grupės miškuose) amžiai
Pušis, maumedis, uosis, klevas, bukas, guobiniai 100 110  170
Eglė  70 80  120
Beržas, Juodalksnis  60 60  90
Baltalksnis, blindė, gluosnis 30 30  50
Liepa, skroblas 60 70  90
Drebulė 40 40  60
Ąžuolas 120 140  200

 

Jei turite paruoštą miškotvarkos projektą ir Jūsų miškas yra brandus – galite jį parduoti išsikirtimui. Norintiems sužinoti miško kainą išsikirtimui, ir kaip tinkamai jį parduoti patikimoms įmonėms, susisiekite telefonu +37065919537 ir pakonsultuosime Jus, bei atsakysime į visus jūsų klausimus.

Apvaliosios medienos sortimentas Kaina EUR be PVM Kainos pokytis EUR % **
Pušies rąstai 70.0000 69 €    +6,900.00 %
Eglės rąstai 65.0000 64 €    +6,400.00 %
Beržo rąstai 70.0000 69 €    +6,900.00 %
Drebulės rąstai 40.0000 39 €    +3,900.00 %
Eglės popiermedžiai 21.0000 20 €    +2,000.00 %
Pušies popiermedžiai 22.0000 21 €    +2,100.00 %
Beržo popiermedžiai 21.0000 20 €    +2,000.00 %
Malkos 17.0000 16 €    +1,600.00 %

* Skelbiamos apvaliosios medienos kainos privačiuose miškuose, kartą per mėnesį, duomenis gaunant iš Asociacijos narių prekybos mediena suvestinių.

Atnaujinta 2021-06-01. Šaltinis – pmsa.lt

Kiti klausimai

Be abejonės, ištikus tokiai situacijai, visuomet rekomenduotume tartis ir spręsti nesklandumus taikiai, remiantis tarpusavio pagarba ir supratimu, nenuskriaudžiant nei vienos iš turtu nepasidalinančių pusių.

Visgi, kuomet su bendrasavininku sklypo pasidalinti nepavyksta ir bendras sprendimas nėra priimamas, reikalinga kreiptis į advokatą, kuris parašys pretenziją sąvininkui, nesutinkančiam atsidalinti sklypo. Jeigu savininkas su pareikšta pretenzija sutikti nenori, tuomet procesas yra perduodamas teismui, kur teismo sprendimu sklypas yra padalijamas.

Apie vagystės ar turto suniokojimo faktą praneškite policijai bendruoju pagalbos telefonu 112 – jis bus oficialiai užregistruotas ir pradėti teisiniai veiksmai dėl kaltųjų nustatymo. Papildomai, su raštišku pareiškimu būtų naudinga kreiptis ir į ikiteisminio tyrimo instituciją. Jei bus prašomi papildomi duomenys ar dokumentai – juos Jums nurodys. Taip pat, tuo pačiu metu dėl neteisėto kirtimo atvejo Jums reiktų kreiptis į Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus miškų pareigūnus, kurių kontaktus rasite šioje nuorodoje kontaktai.

Be žemės/miško savininko sutikimo, privačiose valdose medžiotojai savivaliauti negali, todėl tai yra Jūsų pasirinkimas – leisti jiems medžioti ar ne.

Jei mišką paveldėjote, joks mokestis Jums nėra taikomas, tačiau jeigu mišką sugalvosite parduoti nesuėjus 10-čiai metų po jo paveldėjimo – Jums bus taikomas 15 procentų gyventojų pajamų mokestis (GPM).

Kaip skaičiuojamas GPM?
GPM skaičiuojamas nuo gauto nekilnojamojo turto vertės prieaugio (pvz. jei nekilojamojo turto vertė jį paveldėjus ar gavus kaip dovaną buvo 10000 eurų, o asmuo, nepraėjus 10 metų nuo paveldėjimo ar dovanojimo, jį pardavė už 25000 eurų, apmokestinamas tik 15000 eurų prieaugis, o ne visa suma (25000 eurų), kurią gauna pardavėjas.

Patarimai naujienos

Miško kaina
Noriu sužinoti, kokia mano miško kaina? Nežinant, kiek gautumėte…
Miško atsodinimas
Miško atsodinimas turi būti vykdomas pagal želdinimo ir žėlinimo…
Miško kirtimas
Ar galiu kirsti mišką be leidimo? Miško savininkas turi…

Naudingos nuorodos